19 Mart 2017

İlaçlı Kürtaj Uygulaması

İlaçlı Kürtaj Uygulaması

Kürtaj Ankara kliniğimizde doktorumuz Uzay Yıldırım ve ekibi tarafından güvenilir kürtaj teknikleri sayesinde gerçekleştirebilmektedir. Burada önemli olan en önemli detaylardan biri kürtaj gibi kadın sağlığını oldukça derinden etkileyen bir işlemin kesinlikle doktorlar tarafından ve hastane gibi steril ortamlarda yapılması gerektiğidir. Kürtaj Ankara kliniğimiz başta olmak üzere ülkemizde birçok il ve ilçedeki hastanelerde gebeliğin yasal süresi olan 10 hafta içerisinde yapılabilmektedir.

Kürtaj nedir?

Kürtaj, istenmeyen gebeliklerin güvenilir bir şekilde sonlandırılmasında tercih edilen bir gebelik sonlandırma işlemidir. Dr. Uzay Yıldırım da alanında son derece donanımlı hekimlerimizden biri olarak kliniğinde kürtaj uygulamasına yer vermektedir.

Kürtaj Sonrası Hamilelik ise yine eskiden beri oldukça konuşulan ve nedense de insanların aklında kürtaj sonrası hamileliğin zor olacağı ve hatta ilk çocuğun alınmasının ardından kadınların hamile kalamama durumu olacağı düşünülmektedir. Bu düşünce tamamen yanlış olup kürtaj sonrası hamilelik hemen gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle de kürtaj uygulamasının ardından hamile kalmam deyip, kesinlikle korunmasız şekilde ilişkiye girilmemelidir.

Kürtaj sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Kürtaj sonrasında kişiler mutlaka koruyucu bir antibiyotik kullanmalı ve enfeksiyon riski meydana doğuracak durumlardan kaçınmalıdır. Bunun yanı sıra yaklaşık 3 hafta boyunca kişilerin cinsel ilişkiden kaçınması da gerekli durumlar arasında yer almaktadır. Ayrıca vajina içerisini sabunla ya da herhangi bir kimyasal ürün ile yıkamak da kürtaj sonrasında riskli olabilecek ve en önemlisi de enfeksiyona neden olabilecek durumlar arasında yer almaktadır.

İlaçla Kürtaj gebeliğin sonlandırılması için uygulanabilen yöntemlerden biridir. Bunun için kullanılmakta olan 3 farklı ilaç bulunmaktadır. Bunlar; Metotreksat, Mifepriston ve Misoprostoldür. Bahsedilen bu ilaçlar ağızdan alınabildiği gibi iğne olarak da uygulanabilmektedir.  Bu ilaçlar hap ya da iğne şeklinde uygulanır.

İlaçla kürtaj sonrasında ne gibi durumlar meydana gelir?

İlaçla kürtaj yapılması istenilen kişiye iğne ya da ilaçlar verildikten sonra yaklaşık 1 saat içerisinde rahimde kasılma ve rahim ağzında açılma başlar. Bu tür bir gebelik sonlandırma genellikle yasal kürtaj süresini geçirmiş olan kişiler için önerilmekte ve uygulanmaktadır. Ancak bilindiği gibi bizim kliniğimizde doktorumuz Uzay Yıldırım kesinlikle zamanı geçmiş gebeliklerin sonlandırılmasını gerçekleştirmemektedir. Bunun en önemli nedenlerinden biri de anneye sağlık anlamında oldukça riskler sunmasıdır. Detaylı bilgi için www.uzayyildirim.com’u tıklayın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ