17 Mart 2017

Kadın Sağlığı Hakkında

Kadın Sağlığı Hakkında

Kadın hastalıklarına baktığımızda birçok sebebe bağlı, çeşitli hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklar genellikle yumurtalık ve rahim yolu hastalıklarıdır. Kadın doğum alanında son zamanlarda sık rastlanan ve henüz kesin bir tedavisi olmayan Polikistik Over hastalığından bahsediyor olacağız.

Poliskistik over sendromu, yumurtalıklarda meydana gelen kistlerden oluşmaktadır. Aslında bu kistlerin oluşmasını kadın doğum taksim de uzman doktorlar şu şekilde açıklamaktadır. Adet döneminde, adet kesesi yaklaşık 20mm e kadar büyüyerek çatlamaktadır, bu şekilde adet kanaması olmaktadır. Plokistik Over sendromunda adet döneminde bu keseler 5-6 mm e kadar büyüyüp çatlayamamakta ve kiste dönüşmektedir. Bu kistlerde yumurtalıklarda yani overlerde daire şeklinde küçük ve sık sık görülmektedir. İşte bu duruma poliskistik over sendromu denilmektedir.

Polikistik over sendromunda kişiden kişiye göre değişen belirtilerle ortaya çıkmaktadır. En yaygın belirtileri adet düzensizliği, kolay kilo alma, sivilce ve aşırı tüylenmedir. Bu belirtilerden bir ya da birkaçını yaşıyorsanız mutlaka kadın doğum taksim de doktor tercih ediyorsanız uzman doktor tarafından muayene olmalısınız.

Polikistik over tanısı için öncelikle ultrason ile yumurtalıklar incelenmektedir. Hasta şikayetleri de göz önünde bulundurularak hormon tahlilleri yapılmaktadır. Sonrasında po teşhisi konulmuşsa tedavi uygulanmaktadır. Tedavi çocuk sahibi olup olmamakla doğru orantılıdır. Eğer henüz çocuk sahibi olmak istemiyorsanız doğum kontrol haplarıyla adet düzeni sağlanmaktadır. Çocuk sahibi olmak istediğinizde ise doğum kontrol hapı ile tedaviye ara verilmektedir.

PO sendromunda çabuk kilo alma, adet düzensizliği gibi durumlar diyetisyen ve doğum kontrol haplarıyla kontrol altında tutulmaktadır. Bu durumda dahiliye taksim de de diğer tetkiklerinizin yapılmasında fayda olacaktır. Kullandığınız ilaçlar, kansızlık gibi durumlarda ortaya çıkabildiği için mutlaka dahiliye ile de kan sayımlarınızın yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Dahiliye taksim ya da PO sendromu hastası olup, çocuk sahibi olmak ya da adet düzensizliğinizin tedavi edilmesini istiyorsanız Galata Tıp merkezinde ki kadın doğum uzmanlarından destek alabilirsiniz. İlgili ve güler yüzlü doktorları sayesinde hem kendinizi mutlu hissedebilir hem de sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Hastane ve doktorlar hakkında bilgiye http://www.galatatip.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ