30 Ocak 2017

Winslow Homer kimdir?

Winslow Homer kimdir?

Winslow Homer, 24 Şubat 1836 yılında Charles Savage Homer ve Henrietta Benson Homer çiftinin üç oğlundan ikincisi olarak Boston’da dünyaya geldi. Homer’in ilk öğretmeni, yetenekli bir amatör suluboya ressamı olan anesi oldu. Homer, hayatı boyunca annesi ile yakın ilişkide olmuştur. Espri kabiliyeti ve sanatsal yeteneklerinin yanı sıra sessiz, iradeli, veciz, girişken yapısı dahl olmak üzere birçok özellğini annesinden almış olan Winslow Homer, mutlu bir çocukluk dönemi geçirmişti. Okul yaşamında ortalam bir öğrenci olan Homer, sanatsal yeteneklerini belli etmişti. Babası, hayatı boyunca çok çalışan ve hayati işlerde çalışmıştı. Homer on üç yaşındayken dükkanını kapatıp altın aramaya Calfornia’ya gitmiş, başarısız olunca yeni zengin olma hayallerinin peşine düşerek Avrupa’ya gitmişti.

On dokuz yaşına gelip liseden mezun olan Homer, babasının bir gazetede gördüğü çıraklık ilanı ile litografi ustası J. H. Bufford yanında çırak olarak çalışmaya başlamıştı. İki yıl boyunca nota kitapçıklarının kapakları ve bazı ticari işler için çalışmıştı. Homer, Harper’s Weekly dergisi kadrosuna katılması için gelen teklifi geri çevirerek 1857 yılından itibaren kariyerine serbest olarak devam etmişti.

İllüstratör olarak kariyerini hemen hemen 20 yıl sürdüren Winslow Homer’in, Boston yaşamı ve New Englan kırsal yaşamıyla ilgili çizimleri Ballou’s Pictorial ve Harper’s Weekly dergilerinde yer almıştır.

İlk eserleri, kent ve ülke sosyal yaşamına ait çoğunlukla ticari gravürlerdi. Temiz atlarıyla basitleştirilmiş formlar, ışık ve karanlığın dramatik kontrasıyla karakterize eserlerdi.

Amerikalı ressam ve grafiker Winslow Homer, 19. yüzyıl Amerikası ve Amerikan sanatının seçkin üyelerinden biri olarak kabul ediliyor. Homer, 21 yaşına geldiğinde Boston’da çıkan Ballou’s Pictorial ve New York’ta çıkan Harper’s Weekly dergilerinin ressamı olarak ünlendi.

Yaptığı son resim Shooting the Rapids, Saguenay River yarım kalan sanatçı, 1910 yılında 74 yaşındayken Prouts Neck’de yaşamını yitirdi.

Siz de Winslow Homer tabloları kanvas tablo olarak evinizi süslemesini isterseniz Kanvas Tablo Market ziyaret edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ