Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

0
473
Okuma

Burun tıkanıklığı hepimizin zaman zaman yaşamış olduğu önemli sayılamayan ancak, rahatsız edici bir sağlık durumudur. Özellikle soğuk kış günlerinde daha çok görülen burun tıkanıklığı bir çok hastalığa bağlı olarak gelişebilir. Grip, soğuk algınlığı, sinüzit, bronşit ve zaturre gibi hastalıklar burnumuzun tıkanmasına yol açabilmektedir.

Evde uygulayabileceğimiz çeşitli formüllerle burun tıkanıklığı problemini rahatlıkla ortadan kaldırabiliriz.
Bu bilgilendirici yazımızı okuduktan sonra burnum tıkalı ne yapmalıyım ve burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burnumuz tıkandığında hemen bilgisayar başına geçip burnum tıkandı ne yapmalıyım diye düşünüyoruz. Birazdan vereceğimiz öneriler sorunuzu cevaplayacaktır.

Hasta olduğunuz dönemlerde sigara içmemeye özen gösterin. Sigara dumanı soluk alıp vermemizi oldukça zorlaştırmaktadır.
Vücudumuzu sıcak tutalım. Hasta olduğumuz, burun tıkanıklığının olduğu dönemlerde en etkili yöntemlerden biri de vücudu sıcak tutmadır. Battaniyenin altına girip terleyebiliriz. Ayrıca eğer imkânımız varsa saunaya girip terlememiz de tıkalı burunlarımızı açacaktır.
Herkes sütün ne kadar faydalı bir besin olduğunu biliyor. Ama çoğu kimsenin sütün vücuttaki mukus miktarını arttırdığını bilmediğini düşünüyoruz. Burnunuzun tıkalı oldu dönemlerde süt içmeye ara verebilirsiniz.
Zencefilin iltihap sökücü özelliğinin olduğuna da değinelim. Hasta olduğunuz dönemlerde zencefil çayı için. Yemeklerinize baharat olarak zencefil ilave edin. Birkaç gün içinde tıkalı olan burnunuz açılacaktır.
Burnum tıkalı ne iyi gelir diye soracak olursanız, size ilk önerimiz tuzlu su olacaktır. Günde 3 kez burnunuza tuzlu su çekin. Tuzlu su burun tıkanıklığı sorununu çözen en önemli formüllerden biridir.
Odanızın havasının kuru olmamasına dikkat edin. Örneğin kışın kalorifer peteklerinin üzerine bir kap su bırakabilirsiniz. Böylece odanızın nemli, rahat nefes alınıp verilebilen bir ortam olmasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here