Diş Ağrısı Sebepleri ve Dolgu

0
176
Okuma

Diş ağrıları günümüzde oldukça yaygındır. Diş ağrıları ile uğraşmak sanıldığı kadar kolay değildir. Özellikle gece vakitlerinde ortaya çıkan ağrılar insanları acı çekmeye zorlamaktadır. Sizler de ağrı ile karşılaştığınız zaman ne yapacağınızı şaşırabilirsiniz. Diş ağrıları özellikle diş çürükleri, diş iltihapları, diş kırıkları, diş minesi üzerinde aşınması, diş eti kanamaları ve enfeksiyon gibi durumlarda ortaya çıkar.

Diş ağrılarınızı bitirmek yerine hafifletme yolunu tercih etmelisiniz. Diş ağrılarınızın arttığı durumlarda uzman hekimlere danışmalısınız. Diş ağrısına ne iyi gelir sorusu ile sıklıkla karşılaşırız. Bu sorunun cevabı oldukça doğaldır.

Diş ağrısı için ne yapabiliriz?

Öncelikle diş ağrılarını hafifletmeye karar verdiğiniz zaman fırçalama işlemi ile yola başlamalısınız. Dişlerinizi oval bir şekilde 2-3 dakika boyunca fırçalamalısınız. Fırçalama esnasında diş macunundan yardım almalısınız. Diş fırçalaması sonrasında diş ipi ile diş aralarında kalan artıkları çıkarmalısınız. Diş aralarında kalan artıklar özellikle ağrıların şiddetini arttırmaktadır. Dolgulu diş ağrısı ile karşılaştığınız zaman özellikle uzman hekimlere danışmalısınız. Dolgu ile birlikte oluşan problemler ağrınızı arttırabilir.

Diş ağrısı için nasıl dua edilir?

Peygamber efendimiz baş ve diş ağrısı için dua yapmıştır. Ağrıyan diş bölgeniz üzerine elinizi koyduktan sonra “Eûzü bi-izzеtillahi vе kudrеtihi min şеrri mâ еcidu vе uhâziru” duasını okumalısınız. Duanın anlamı ise “Vücudumda bulunan hastalığın şerlerinden Allahü Teala’nın kudret ve izzetine sığınıyorum” demektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here