Diyet Yemekleri Nasıl Olmalıdır?

0
44
Okuma

Diyet yemekleri fazla kilolardan kurtulmak için ideal olsa da diyet yemekleri ve nasıl hazırlandığı zayıflamanız için çok önemlidir. Kilo vermek isteyenler için akla ilk gelen çözüm diyetlerdir. Ancak diyetin nasıl uygulandığı, beslenme listenizde neler olduğu son derece önemlidir. Diyet yemekleri günlük beslenmenizden farklı ve özel olarak hazırlanmalıdır.

Diyet Yemekleri Neler Olabilir?

Diyet yemekleri için kesinlikle şu yemek olmalıdır gibi kesin çizgiler yoktur. Herkes kendi beslenme alışkanlıklarına göre, damak zevkine göre ya da imkanlarına göre yemekler hazırlayabilir. Ancak diyet yemeklerinde bulunması gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterlere uyan her yemeği menünüze katabilirsiniz. Peki bu kriterler neler olmalıdır?

Kalori Miktarı

Diyet yemekleri seçerken en önemli kriter kalori miktarıdır. Çünkü fazla kalori almak kilonun temel sebebidir. Bu yüzden yakacağınız kadar kalori almanız gerekir. Zayıflamak istiyorsanız da yakacağınızdan bir miktar daha az kalori almalısınız. Böylece vücut enerji ihtiyacını depolardan karşılayacaktır. Diyet yemekleri hazırlarken mutlaka düşük kalorili şeyler olmasına dikkat etmelisiniz. İşte bu sebeple diyet yemekleri ile salatalar özdeşleşmiştir.

Az Pişmiş Yemekler

Diyet yemekleri seçerken ya da yaparken genelde sebzeler tercih edilir. Çünkü sebze hem doyurucudur, hem de az kalorilidir. Zengin lif içeriği sayesinde de metabolizmayı daha hızlı çalıştıracaktır. Ancak diyet yemekleri yaparken sebzeleri az pişirmeye özen göstermelisiniz. Az pişen sebzeler vücut için çok daha fazladır. Sindirim sistemini daha iyi çalıştırır ve daha doyurucudur. Bu yüzden diyet yemekleri haşlama ya da buğulama olarak yapılmalıdır. İmkanınız varsa suda buharında buğulama ile sebzelerinizi pişirmelisiniz. Bu yöntemde sıfır yağ ile yemeklerinizi yapabilirsiniz. Haşlama yaparken de yağ kullanmadan yapmakta fayda vardır.

Diyet yemekleri her zaman sebze olacak diye bir kaide yoktur. Çünkü vücudun proteine de ihtiyacı vardır. Bu yüzden ara sıra da et, balık, tavuk tüketilmelidir. Ancak bunları tüketirken porsiyonlarınız sebze tabağınızdan daha küçük olmalıdır. Etleri nasıl pişirdiğiniz de çok önemlidir. Yağ kullanmadan ızgara yapabilirsiniz.

Diyet Yemeğinde Neler Yenmemeli

Diyet yemekleri için bazı besinler hiç de uygun değildir. Mesela besleyici özelliği az olan ancak kilo yapan pilav, makarna gibi yemekler yenmemelidir. Pirinç pilavı yenilecekse esmer pirinç tercih edilmelidir. Bunun yerine besin değeri yüksek olan bulgur pilavı tercih edilmelidir. Ancak pilavlar oldukça küçük porsiyonlar halinde tüketilmelidir.

Kızartma kesinlikle tüketilmemelidir. Karbonhidrat içeren patates kızartılırsa kat kat fazla kalori içerecektir. Diyet yemekleri için kızartmalar düşmandır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here