Kış Aylarında Daha Güvenli Bir Sürüş Deneyimi için Kış Lastiği Şart

0
116
Okuma
A low angle view of a front wheel drive vehicle on a snowy and ice covered road, a man putting chains on the wheels to improve traction in the winter weather conditions. Horizontal image with copy space.

Kış aylarında karlı, buzlu veya soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, yola çıkmak, koşullara çok dikkat etmek ve sürüşünüzü buna göre ayarlamak anlamına gelir. Daha yavaş sürüş, daha hafif frenleme ve araçlar arasında daha fazla mesafe bırakma, güvenli kalmanın önemli püf noktaları iken kış lastiği olmazsa olmazıdır! Güvenli kış sürüşü söz konusu olduğunda, ilk endişeniz arabanızın yola temas eden parçası, lastikleriniz olmalıdır. Kış lastikleri, yılın en tehlikeli aylarında sürüşün zorluklarını aşmak için özel olarak tasarlanmıştır. Kış lastikleri, aracın yol tutuşunu ve çekişini en üst düzeye çıkarır, kış koşullarında üstün frenleme ve viraj alma sağlar. Kış lastikleri aracınızın performansını ve yolda güveninizi artırmada etkin rol üstlenir. Ne kadar iyi bir sürücü olduğunuzu düşünürseniz düşünün, doğru lastikleri kullanırken daha güvende olursunuz.

Kış Lastiğinin Özellikleri

İyi bir kış lastiğinin belirleyici özellikleri vardır. Bunlardan ilki sırt desenidir. Diğerleri ise kılcal kanallar ve lastik bileşiğidir. Havalar biraz soğumaya başladığında taktığınız lastikler, karlı ve buzlu yollarda tüm hava şartlarının üstesinden gelmeye hazırdır. Çünkü ıslak, karlı ya da buzlu yollarda üstün bir çekiş sağlamak için bu kış lastikleri, çok özel bir sırt desenine sahiptir. Tekerleğin dönüşü, karı daha geniş oluklara itecek ve ek çekiş üretecektir. Sırt bölgesinde, lastik sırtı bloklarının esnemesini sağlayan; kar veya buzun derinliklere inmesi için ek çekiş sağlayan kılcal kanallar bulunur. Son olarak, lastik bileşiği daha yüksek bir doğal kauçuk yüzdesine sahiptir, bu nedenle soğuk havalarda yumuşak ve esnek kalır. Bu da, çekiş ve tutuşta önemli bir düşüşe yol açar.

Kış Lastiğine İhtiyacım Var mı?

Eğer yağmur, kar, karla karışık yağmur yağan, buz oluşan veya soğuk bir yerde yaşıyorsanız kış lastikleri güvenli sürüş için önemlidir. Ancak, şu unutulmamalıdır ki kış lastikleri sadece dışarıda kar olduğu zamanlar için geçerli değildir. Kış lastikleriyle ilgili yaygın bir yanılgı, bunlara yalnızca yollar kar veya buzla kaplı olduğunda ihtiyacınız olduğudur. Yaşadığınız ve aracınızı kullandığınız yerde sıcaklık sık sık donma noktasına yakın veya altındaysa, çekiş ve güvenliği artırmak için kış lastikleri iyi bir seçimdir. En iyi kış lastikleri, yol ıslak veya kuru olsun, tüm soğuk hava koşullarında iyi bir tutuş sağlayacaktır.

Kış Lastikleri Yerine Zincir Yeterli mi?

Dağlarda veya buzlu yollarda seyahat ederken çekiş için lastik zincirleri önemli olabilir ve bazen gereklidir. Kış lastikleri için bir alternatif olarak zincirleri düşünebilirsiniz, kar koşullarında sürüş yaparken hazır olması gereken bir seçenek olarak bulundurulmalıdır. Ama otoban hızında ya da çıplak kaldırımda araba kullanmak için uygun değildir.

Kış Lastiği için Bazı İpuçları

  • Kış lastiklerinizi yalnızca kış aylarında kullanın; çünkü lastikler soğuk hava koşullarında performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır.
  • Bölgenizdeki tekrarlayan iklim koşullarına göre kış lastikleri seçin.
  • Dört tekerlek için de aynı kış lastiğini kullanın. Bir lastiği değiştirmeniz gereken durumlar için mutlaka aynı model yedek lastik bulundurun.
  • İyi bir önlem olarak, sonbahar ve kış tüm hızıyla gelmeden önce lastiklerinizi hazırlayın. Ek olarak, kar zincirleri, çekme halatları bulundurun.
  • Kış lastiklerinizin durumunu; çatlakları, kauçuğu ve lastik derinliğini kontrol edin, aşınma varsa yeni bir lastik seti edinin.
  • Saklarken, lastikleri doğanın unsurlarına maruz kalacak şekilde dışarıda bırakmayın.

Hava soğudukça, kış lastiği seçeneklerini ve kış lastiği fiyatlarını araştırmaya başlamanın zamanı geldiğinde Koçtaş’ı ziyaret edebilirsiniz. Koçtaş’ta bulunan tüm kış lastiği markaları, koşullar elverişsiz olduğunda ihtiyacınız olan güveni sizlere sunar. Bütçenize uygun akıllıca bir seçim yapmak istediğinizde; ihtiyaçlarınız için en iyi kış lastiği seçeneklerini Koçtaş’ta keşfedebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here