Sahanın Vazgeçilmezi Kramponlar

0
37
Okuma

Kramponlar, futbol oynayan kullanıcıların vazgeçilmez parçalarının başında yer almaktadır. Bu ürünler ilk defa 1926 senesinde yapılmaya başlanmıştır. Kramponların üretim amacı ise, futbol oynama sırasında ortaya çıkabilen yaralanmaların minimuma inmesini sağlamaktır. Öyle ki çeviklik ve hızı gerekli olan futbol, birçok yaralanmalara neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra farklı hava şartlarında hem amatör hem de profesyonel futbolcular mücadele etmektedir. Bu noktada ise, önemli bir gereksinim ortaya çıkmıştır. Bu ürünler söz konusu ihtiyaçların karşılanmasında önemli bir yere sahiptir. Futbolda maksimum seviyede bir performansın elde edilebilmesi için de bu ayakkabıların yeri oldukça önemlidir. Bu ayakkabılar sayesinde kullanıcılar daha çevik şekilde hareket edebilmektedir. Aynı zamanda bu ürünler ile futbolcuların sakatlanmalarının da önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Koşu performansı ve top kontrolünde, ürünlerin doğrudan bir etkisi söz konusudur. Dünyanın önde gelen markaları tarafından da bu ürünler üretilmektedir. Adidas ve Nike gibi markalar kadın ve erkek krampon modellerinin yanı sıra çocuk krampon modellerine de imza atmaktadır. Adidas, Puma ve Nike çocuk krampon çeşitleri de çocukların konforu ve performansı düşünülerek özel olarak tasarlanmaktadır.

Futbolda Neden Krampon Kullanılmalı?

Ekipmanların yeterliliği, futbol performansı üzerinde etkili olmaktadır. Öyle ki antrenmanın fazla yapılmasına karşın ekipmanların yeterli olmadığı durumda tam performansı sergilenebilmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle ekipmanların tam olması önemlidir. Bu doğrultuda futbol oynanmasında en büyük yük ayaklardadır. Dolayısıyla doğru bir ayakkabı seçiminin yapılması gerekmektedir. İşte tam bu noktada kramponlar devreye girer. Ayak sağlığı üzerinde bu ayakkabılar doğrudan etki yaratmaktadır. Dolayısıyla futbol için özel olarak üretilen bu ayakkabıların kullanılması önem arz etmektedir. Çünkü kullanıcıların bireysel performansında da etki yaratmaktadır. İlk olarak kramponlar kuru veya ıslak sahada kaymayı engellemektedir. Bu durumda hareketlerin istenilen şekilde yapılması mümkün hale gelmektedir. Sahip olduğu uzun dişleri sayesinde zemine daha sıkı tutunmaktadır. Bu özelliği ile halı saha kramponları, spor ayakkabılarından farklılaşmaktadır. Zemine göre bu dişlerin seçimi yapılmaktadır. Bu çerçevede çivili ya da çivisiz olanlar kullanılabilmektedir. Örneğin çim sahada bu ayakkabıların birçok etkisi bulunmaktadır. Öyle ki hız, şut şiddeti ve top kontrolü benzeri durumlar üzerinde ayakkabılar etkilidir. Zeminin yumuşaklığı doğrultusunda çivi sayısının azaltılmasında yarar vardır. Bunun yanı sıra mevki doğrultusunda da farklı modellerde kramponlar bulunmaktadır. Bu noktada ürünlerin özelliklerinden hareket ile bir seçim yapılmalıdır. Örneğin bu doğrultuda tercihinizi Adidas Predator krampon modellerinden yana kullanabilirsiniz. Bu modeller çim sahada hakimiyet kurulması için dizayn edilmektedir. Bu çerçevede ayağı saran yapısı sayesinde güvenli bir futbol deneyimi yaşayabilirsiniz.

Farklı Özelliklere Sahip Krampon Modelleri

Pek çok özellik ve gereksinim doğrultusunda kramponlar üretilmektedir. Dolayısıyla farklı özelliklere sahip ürünler ortaya çıkmaktadır. Sakatlanma ve yaralanmaları en aza indirmek amacıyla üretilen bu ayakkabıların güçlendirilmesi oldukça önemlidir. Dayanıklı modellerden biri çoraplı modellerdir. Bu modeller ayak bileğinin tamamını sarmaktadır. Bu nedenle burkulma benzeri durumlarda ağır sakatlıkların yaşanmaması adına kullanışlı ürünlerdir. Bunun yanı sıra dişsiz modeller de bulunmaktadır. Bu ürünler sert ve düz zeminlerde kullanılması amacı ile tasarlanmıştır. Bu doğrultuda zeminin biçimine uyum göstermektedir. Böylece kaymaya engel olması söz konusudur. Yumuşak zeminlerde ise, dişli modeller daha uygun bir kullanım sunmaktadır. Dişleri bulunan bu ürünler zemine tutunmaktadır. Dolayısıyla kaymaya engel olarak rahat bir kullanım sunmaktadır. Tüm bu özellikler doğrultusunda ürünlerin fiyatları belirlenmektedir. Bu durumda ise, fiyat farklılıkları ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda bu noktada ürünlerin marka değeri de devreye girmektedir. Ürünler farklı malzemelerden üretilmektedir. Dolayısıyla dayanıklılıkları ve kullanım alanları farklılaşabilmektedir. Bu çerçevede krampon fiyatları değişmektedir. Adidas krampon çeşitlerinin yanı sıra, Puma ve Nike krampon çeşitlerine en uygun fiyatlarla https://www.sportive.com.tr/sporlar-krampon-hali-saha-ayakkabisi/ sayfasından ulaşabilir, farklı özellikteki ürünler arasından en doğrusunu bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here