Tansiyonu Düşüren Besinler

0
223
Okuma

Tansiyon, birçok bireyde özellikle orta ve üstü yaşlarda en yaygın olarak görülebilen ve tedavisini doğru ve düzenli yapıldığı takdirde önlenebilen bir çeşit hastalıktır. Özellikle tansiyon şikâyeti olan hastaların beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Böylece kalp, beyin ve böbrek hastalığı gibi ciddi hastalıklardan korunabilirsiniz. Tansiyon hastalarının süt, sebze ve meyve tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu yiyecekleri sofralarından ayırmamaları gerekir. Sizlere tansiyonu düşüren başlıca besinlerden bahsedeceğim. Yazımızı okumaya devam etmelisiniz.
Sebzeler: tansiyonu düşürmek için bir numaralı silahımız tabii ki sebzelerden oluşmaktadır. Ayrıca düzenli ve sık yenildiğinde sağlığınız için de önemli faydaları olacaktır. Tansiyon hastalarının sebzeleri çiğ veya haşlanmış olarak yemelerinde fayda vardır. Bu sebzelerden başlıcalarını sayacak olursak Brokoli, patates, ıspanak, domates, kereviz, havuç, soğan, sarımsak ve kabak vb.

Meyveler: Tıpkı sebzeler gibi yüksek lif içerdiğinden tansiyona iyi gelecektir. Ayrıca içerdiği vitamin ve mineral bakımından zengin olur meyveler sağlığınıza da iyi gelecektir. Özellikle meyveleri kabukları ile birlikte yemek daha sağlıklıdır. Ama sıkılmış bir meyve suyu içecekseniz meyvenizin taze olmasına ve gününde içmeye özen göstermelisiniz. Tansiyona iyi gelen başlıca meyveler, muz, çilek, elma, şeftali, ananas vb.

Süt ve süt ürünleri: Her derdimizin temel besin kaynağı olan süt ve süt ürünleri tansiyonu düşürmede de yardımcı bir besin kaynağı olmaktadır. Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan, süt, yoğurt, peynir gibi besinleri günlük düzenli bir şekilde tüketmeliyiz. Özellikle dikkat edilmesi gereken konu tükettiğiniz süt ürünlerinin yağsız veya yarım yağlı olmasıdır.
Lif bakımından zengin olan kepekli ekmek, arpa, yulaf gibi tam tahıllı besinlerde tansiyonunuzun normale düşmesi için gerekli besinlerden bir kaçıdır. Somon balığı, ton balığı ve mezgit gibi protein bakımından zengin olan soğuk su balıkları; badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişler; kurutulmuş baharatlar tansiyonunuz için iyi gelecek diğer besinlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here