Yeni Annelerin Bilmesi Gereken Kilit Tavsiyeler

0
864
Okuma

Yeni Annelerin Bilmesi Gereken Kilit Tavsiyeler

Hamilelik haberinin ilk alındığı andan itibaren bebeğin bakımını üstlenecek olan anne adayı için büyük sorumluluk demektir. Bebek bakımında bazı şeylere yaşanarak tecrübe edilse de, bazı kurallar bebek bakımının olmazsa olmazlarıdır. Öncelikle yeni annelerin bilmesi gereken, en iyi şekilde bebeğe annenin bakacağıdır. Bu konuda annelerin içgüdüleri bunun için programlanmış bir yapıya sahiptir. Anne adayının kendine güvenmesi ve bebeği ile yalnız kaldığı anlarda bebeğine en iyi şekilde bakabileceğine emin olması gerekir.

Yeni Doğan Bebek Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni doğan bir bebekten sonra artık annenin hayatında birçok şey değişecek ve eski rahat yaşam biraz geride kalacaktır. Ancak bebek bakımı konusunda bazı tecrübelere kulak vermek daha sakin bir bebek büyütmeyi sağlar. Pek çok kişinin ilk aylarda bebeğin anne kucağına alışmasından endişelenmesi aslında yersizdir. Dış dünyaya karşı savunmasız olan bebeğin, huzurlu olması için anne kokusuna ihtiyacı vardır. Bu nedenle mümkün olan her zaman emzirmek ve bebek ile bolca vakit geçirmek, bebek bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır.

Yeni Annelere Bebek Bakımı İle İlgili Öneriler

Hamilelik sürecinden itibaren annenin bebek bakımı konusuna alıştırmaya başlaması gerekir. Etraftan duyulan korkutucu senaryolara aldırmadan, aslında bebek bakımının korkutucu bir şey olmadığı bilinmelidir. İlk günlerde bebek ile anne yanında tecrübeli birinin desteği her zaman panik durumda olan annelere yararlı olur. Tecrübeli kişinin bu konudaki önerilerine kulak vermek gerekir. İlk aylarda anne sütüne ve uykuya ihtiyacı olan bebeğin bu ihtiyaçlarını anne şefkati çerçevesinde karşılamak bebeğin sakin ve huzurlu olmasını sağlayacaktır. İhtiyaç duyduğu zamanlarda emzirmek ve günlük duş aldırmak bebek bakımında bilinmesi gerekenlerdir. Gaz problemi olan bebeklerin her beslenme sonrasında sırtını sıvazlayarak gazının çıkarılması gaz sorununu azaltacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here