Yeşil rengin insan üzerindeki etkileri, psikolojik anlamı, özellikleri!

0
155
Okuma

Renkler hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Gün içerisinde zihnimiz yüzlerce farklı renk algılar. Hepsinin anlamları, etkileri ve özellikleri insan psikolojisinde farklı anlamlara gelir.

Tabiatın rengi olan yeşil en çok tercih edilen renklerden bir tanesi. Birçok özelliği olan yeşil rengin farklı kültürlerde farklı şeyleri temsil eder. Yeşil renk umudu ve dostluğu simgeler. Doğayla özdeşleşmiş bir renk olması nedeniyle insandan güven hissini oluşturur ve huzur verir. Huzur veren bu renk insanı sakinleştirir. Doğanın enerjisi ile özdeştirilmiş özgürlük, uyum, denge kavramalarını çağrıştırır. Kendine güveni arttıran bu renk bağımsızlık duygularını harekete geçirir. Yeşil renk aynı zamanda yaratıcılığı da körükler.

Zihinsel birçok etkinin bedensel yansıması da vardır. Yeşil renkte bedensel birçok faktöre iyi gelir. Sinirleri destekleyen bu renk zehirli maddelerin vücuttan atılmasında yardımcı olur. Hücre yenilenmesi ve onarımında zihni harekete geçirir. Kalp rahatsızlıklara iyi gelirken verem hastalığına karşıda etkili bir renktir. Mide rahatsızlığı olan insanların yeşil alanlarda daha az mide ağrısı çektiği gözlemlenmiştir.

Elbette ki her şey gibi bir süre sonra yeşil renginde birtakım zararları ortaya çıkabilir. Özelliklede tembel ve tembelliğe meyilli insanlarda bu etki fazlaca görünür. Rahatlık veren yeşil rengin özelliklede griye çalan tonları fazla rahatlamanın verdiği hisle tembelliğe yönlendirir. Yeşil renk ayrıca  kıskançlık duygularını da harekete geçirmesi ile bilinir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here