Kolay Uyumanın Yolları Nelerdir ?

Kolay Uyumanın Yolları Nelerdir ?

Uyku, en az düzenli beslenmek kadar vücudun ihtiyacı olan bir faktördür. Kaliteli bir uykuyla bedenimizi dinlendirebilir ve sağlığımızı koruyabiliriz. Ancak sağlıklı bir uyku günümüz koşullarında çok da mümkün olmayabilir. İş hayatındaki ve evdeki stresler, hayatın karşımıza çıkardığı olumsuzluklar, yorgunluklarımız ve moral bozukluklarımızdan kaynaklanan streslerimiz bazen rahat bir uyku uyumamızı engelleyebilir. Bu gibi durumları önlemek için yapılabilecek şeyler de vardır.

Bitki çayları belirli miktarlarda tüketildiğinde vücudu rahatlatır ve rahat bir uyku çekmemizi sağlar. Kitap okumak yoğun geçen bir günün ardından zihninizin rahatlamasını sağlayacaktır. Teknolojik cihazlarınızı dinlenirken uzağınızda tutun. Bu cihazlardan yayılan elektromanyetik dalgalar, sinir sistemini uyararak vücudumuzun gerilmesine ve uykumuzun kaçmasına sebep olur. Yatmadan önce ballı süt içmek vücudumuzu rahatlatıp kolay uyumamızı sağlayacaktır. Uyumadan önce küçük hareketlerle yapılacak germe egzersizleri vücut ağrılarımızı giderip uyumamızı kolaylaştıracaktır. Elektronik cihazlardan yayılan ışıklar uyumamızı engelleyeceği için yatarken üstlerini örtmemiz gerekir. Yine uyumadan önce alınacak sıcak bir duş, kaslarımızı gevşetip rahat uyumamızı sağlayacaktır.

Uyumadan önce alkollü içki tüketmeniz uykumuzun daha çok kaçmasına sebep olacaktır. Evinizde ve özellikle uyuyacağınız odada rahatlatıcı kokular bulundurmamız vücudumuzun gevşeyip rahatlamasını ve rahat bir uyku uyumamızı sağlayacaktır. Odamızın doğru ısıda olması uyuyabilmemiz için gerekli bir uygulamadır. Gün içinde uyuklamamız sağlıklı olmaz bu durum gece uykumuzu kısıtlar. Öğleden sonra tüketeceğimiz kahveler, bize kafein birikimi olarak geri döneceği için uykumuzun kaçmasına sebep olacaktır. Bu yüzden bu tüketimi olabildiğince bırakmamız gerekir. Ayrıca günlük hayatımızı bir rutine bağlayıp bu rutine uygun olarak yaşamanız da önemlidir.

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)