Sivilce Nasıl Geçer ?

Sivilce Nasıl Geçer ?

Genellikle ergenlik döneminde görülen sivilce aslında bir yağ kanalı hastalığıdır. Yağ kanallarının tıkanması ve üzerine de mikropların eklenmesi sonucunda sivilceler meydana gelir. Yağ kanallarının tıkanmasına hormonal nedenlerden dolayı yağ salgılanmasının artışı neden olmaktadır. Sivilceler, hormanal değişikliklerin en çok rastlandığı ergenlik çağındaki kişilerde daha çok görülse de, ergenlik çağı sonrası hormonların fazla artışından dolayı yetişkinlerde de görülmektedir. Bunların yanı sıra beslenme de sivilce oluşumunda etkili faktörlerdendir. Nadiren de olsa bazı ilaçların yan etkisi olarak da sivilceler ortaya çıkabilmektedir.

Sivilceler genellikle yağ kanallarının çok sayıda olduğu yüz, sırt ve göğüs bölgesinde görülmektedir. Özellikle yüzde çıkan sivilceler görüntü açısından insanları rahatsız etmektedir.

Sivilcelerin yok olması için öncelikle cilt temizlenip, gözenekler açılmalı ve sivilceye neden olan bakteriyel enfeksiyonlar giderilmelidir. Bunun için çok sayıda doğal yöntem vardır. Buhar banyosu, salatalık maskesi, aspirin maskesi, aloe vera, diş macunu, bal maskesi, sarımsak maskesi, papatya maskesi, çilek maskesi, karbonat maskesi bu doğal yöntemlerden bazılarıdır. Bunların yanı sıra bol su içmek, dengeli beslenmek, yatmadan önce makyajı temizlemek, nemlendirici kullanmak, yastık kılıfını 2-3 günde bir değiştirmek, sivilce oluşumunu azaltmaktadır. Sivilce tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise sivilceleri yolmaktır. Sivilceleri yolmak hem tedavi süresini uzatmakta hem de yeni sivilcelerin çıkmasına neden olmaktadır. Alınan önlemlere rağmen akne büyüklüğünü koruyorsa, ağrılıysa ya da yara izi oluşturmuşsa bir doktordan yardım alınmalıdır.

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)