Yer Elması Faydaları Nelerdir ?

0
987
Okuma

Yer elmasının ana vatanı Türkiye olmasa da çok fazla üretilmektedir. Yer elması bir sebze çeşididir. Yer elmasının zeytinyağlı yemeği yapılsa da turşu olarak ve başka besinleri ile birlikte yapılabilir. Yer elmasının kalorisi az olduğu için diyet yemeklerinde çok kullanılır. Yer almasının ayrıca cildi güzelleştirici bir özelliği de vardır. Cildi güzelleştirerek daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Yer almasının haşlandıktan sonra haşlanmış suyu ile saçlar yıkandığı zaman saçların daha parlak görünmesini sağlar. Ayrıca saçları güçlendirir. Ve sağlıklı bir yapıya kavuşmasını sağlar.

Cinsel istikrarsızlığı olan kişilerin yer elmasını yiyerek cinsel isteklerinde artma olduğu da tespit edilmiştir. Ayrıca yer elmasının içeriğinde bol nişasta bulunur. Bu yüzden de şeker hastalarına çok faydası vardır. Hemoroit hastalarına çok iyi gelir. Hemoroit diğer bir adı basur olan hastaların yer alması yemesi önerilir. Çünkü sindirimi çok kolay bir besindir. Lif yapısı çok yüksektir. Sindirim sistemini düzenleyici özeliği de vardır. Yer alması çok iyi tok tutar. Besleyicidir. Vücudun direncini sağlar. Ayrıca bağışıklık sistemine çok iyi gelen besinlerdendir yer elması ishal yapar.

İşte bu yüzden de basur hastaları çokça tüketilmelidir. Yapısındaki içeriklerden dolayı kan yapıcıdır. Böbreğin iyi çalışmasını sağlar. Safranın ve pankreasın işleyişini dengede tutar. Emziren annelerin sütünü artırmaktadır. Kilo vermek için diyet yemeklerinde mutlaka yer verilmelidir. Çünkü sindirim sistemini düzene sokar. İshal yapar. Tok tutar. Ve içeriği de ağır değildir. Yağ oranı düşük ve karbonhidrat oranı yüksektir. Buda kişin kilo almasını engeller.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here