Cilt Sağlığı İçin Bitkisel Yağlar

0
163
Okuma

Günümüzde cildimiz için ucuz ya da pahalı birçok kozmetik ürün bulunuyor. Kozmetik ürünler yerine doğal bitkisel yağların kullanılması daha yararlıdır. Çünkü bitkisel yağlar kimyasal madde içermez. Bitkisel yağlar doğru kullanıldığında cildiniz için en pahalı kozmetik ürünlerinden daha fazla yarar sağlar. İşte cilt için faydalı bitkisel yağlar;

1)Badem Yağı: En çok tercih edilen yağlardan bir tanesidir. Badem yağı A, B ve E vitaminleri bakımından zengindir. Badem yağı cildi besler ve korur. Yaşlanma etkilerini geciktirir. Ayrıca badem yağı, kirli ve ölü deri hücrelerini derinlemesine temizler. Badem yağını vücudunuza masaj yaparak uygulayın ve 30 dakika sonra ılık su ile durulayarak uygulayabilirsiniz.

2)Argan Yağı: Bu yağ tırnak kırılmasını önler, tırnağı nemlendirir ve besler. Argan yağı saçı canlandırır, onarır ve saçın daha gür görünmesini sağlar. Yağ cildi sıkılaştırır. Argan yağının kalp ve damar hastalıklarını önler.

3)Lavanta Yağı: Sindirime yardımcıdır. Anti bakteriyel özellikleri sayesinde akne, egzama ve yara izlerini yok olmasında etkilidir. Lavanta yağı saç dökülmesine karşı en çok tercih edilen yağlardan biridir.

4)Biberiye Yağı: Yağın en önemli faydası yağ yakımını sağlaması ve zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Biberiye yağı konsantrasyonu sağlar. Hafızayı güçlendirir. Ağrıları hafifletir ve yaraları tedavi eder.

Bunlar cilt için faydalı bitkisel yağların çok az bir kısmıdır. Bu yağları önce vücudumuzun küçük bir bölümünde uygulayın. Cildinizde herhangi bir kaşıntı, kızarıklık yoksa yağı rahatça kullanabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here