Dudak Nemlendirme Nasıl Yapılır İşte Detaylar

0
304
Okuma

Dudaklar zaman zaman nemsiz kaldığı, zaman zaman da soğuktan etkilendiği için çatlamaktadır. Yaz ya da kış fark etmeksizin yeterince nemlendirildiğinde dudaklarınızda bu çatlakların oluşmadığını fark edebilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey doğru şekilde nemlendirmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta nemlendirme işlemini kimyasal ürünlerle değil, organik ürünlerle yapmaktır. Bu nedenle evinizde bulunan doğal ürünlerle dudak nemlendirme uygulamasını yapabilirsiniz.

  • Vazelin İle Dudak Nemlendirme Uygulaması

Dudaklarınızın nemsiz kalmasının temel nedeni yeterince su içmiyor olmanız, dudaklarınıza gereken özeni göstermemenizdir. Bu iki nedeni ortadan kaldırdığınızda nemlendirme uygulamanız istediğiniz gibi oluşacaktır. İlk olarak dudaklarınıza haftalık nemlendirme düzeni getirmelisiniz. Her hafta belli bir günde dudağınıza vazelin sürmelisiniz. Vazelinin yaklaşık 15 dakika dudağınızda kalması, 3-4 gün nemli kalması için yeterli olacaktır.

  • Bal Ve Süt İle Dudak Nemlendirme Uygulaması

Dudaklarınızın nemli, sağlıklı ve bakımlı görünebilmesi için haftanın 2-3 günü bal maskesi uygulamanız gerekmektedir. Özellikle çok kuruyan bir dudak yapınız varsa zaman kaybetmeden maskeyi uygulamaya başlamalısınız. 1 çay kaşığı balın içerisine 1 çay kaşığı süt ilave etmelisiniz. Daha sonra macun kıvamına getirip dudaklarınızın üzerinde gezdirmelisiniz. Dudaklarınızın üzerinde gezdirip 15 dakika beklettikten sonra sıcağa yakın ılık su ile yıkamalısınız. Bu işlemi özellikle geceleri uyumadan önce yaparsanız sabaha yumuşacık dudaklarla uyanırsınız.

  • Hindistan Cevizi Yağı ile Dudakları Nemlendirme Uygulaması

Dudaklara en iyi gelen özel yağlardan biri de Hindistan cevizi yağıdır. Birer gün arayla uygulayacağınız bu yağ, dudaklarınızın nem dengesini korumasına yardımcı olacaktır. Özellikle çerçevesi kırmızı olan, kanama ve acı sorunu yaşatan dudaklar için Hindistan cevizi yağı oldukça besleyicidir. Yapmanız gereken tek şey yağı sürüp bir süre beslenmesini sağlamaktır. Dudaklarınız yağı emdikten sonra ılık su ile yıkamanızda fayda vardır.

Kaynak : https://www.saglikkenti.net/dudak-nemlendirme-nasil-yapilir.htm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here