Dukan Diyeti Aşamaları Nelerdir?

0
80
Okuma

Her insanın ortak hayali olan zinde, fit ve düzgün bir fiziğe sahip olma fikri için yapılması gereken diyetler ve beslenme yöntemleri vardır. Bu yöntemler çeşitli isimler ile anılır. Dukan diyeti de etkisi uzun zamandır bilinen ve birçok kişi tarafından uygulanan diyetlerden bir tanesidir. Belli aşamaları bulunan ve adım adım tamamlanması gereken diyet için adımların düzgün şekilde yerine getirilmesi oldukça önemlidir. Bunun için Dukan diyeti aşamaları nelerdir? Sorusunun cevabını detaylıca bilmek ve kendi yapınıza uygun olarak elinizden geldiğince uygulamak gerekecektir.

Dukan Diyeti Nedir?

Temel felsefesi kısa süre içerisinde fazla kilo verdirmesi olarak aktarılabilen Dukan diyeti genelde protein ağırlıklı beslenmeye dayanır. Karbonhidrat tüketimi azaltılırken aynı anda yağ oranının azaltılması için de çaba gösterilir. Ayrıca protein tüketimine de ağırlık verilir. Bu sayede daha sağlıklı ve kas yapınıza zarar vermeden uygulayabileceğiniz bir diyet ortaya çıkmış olur. Bunun için takip edilmesi gereken evreler vardır. Aksi durumda açlık hissine yenik düşerek bir takım aksatmalar yaşamanız söz konusu olabilir.

Aşamaları Nelerdir?

Dukan diyetinin ilk aşaması atak ismi ile bilinir. Başlangıç evresinde ilk yöntem olarak kabul edilir. Sağlıklı ve hızlı şekilde kilo vermek için ortalama hafta boyunca uygulanması gereken evredir. Yüksek protein içeren besinlerin tüketilmesinden oluşur. Bitkisel ve hayvansal yağlar ise kesinlikle yasaktır. İkinci aşama ise seyir aşamasıdır. Bu aşamada ilk aşamadaki protein ağırlıklı besinlere sebzelerin eklenmesi de söz konusu olur. Eklenen besinler fazla kiloları atmanıza destek olurken sizi de dengede tutmaya çalışacaktır. Üçüncü aşama ise güçlendirme aşamasıdır. Bu aşamada verdiğiniz kiloları geri almamak için yapmanız gerekenler üzerinde durulur. Aynı şekilde koruma aşamasında da kilonuzun korunmasına dikkat edilir.

Kaynakça : https://www.qkadin.com/dukan-diyeti-ile-haftada-5-kilo-vermek.htm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here