Hamilelik Döneminde Cilt Bakımı

Hamilelik Döneminde Cilt Bakımı

Hamilelik kadın vücudunun bütün yapısını hem hormonal hem de fiziksel olarak etkiler. Hamilelik süreci sonunda, hamilelik öncesindeki vücudunuza hızlı bir şekilde geri dönmeyi istiyorsanız vücut bakımınıza oldukça dikkat etmeniz gerekir. Bu durum iyileşmeyi büyük ölçüde etkiler. Bakım için kullandığınız ürünlerin, bebeğinizin gelişimini hiçbir şekilde etkilemeyecek şekilde olmasına özen gösterin. Kimyasal ürün kullanmaktan kaçının ve doğal olanlara yönelin.

Bakımlı olmanın ilk şartı temiz olmaktır. Temizlik için duş gerekir. Hamilelik döneminde ter bezleri çok daha fazla çalıştığı için sık sık duşa girmek önemlidir. Ilık suda ve 15 dakika civarında süren banyolar sizi rahatlatacaktır. Banyodan sonra çatlakları önlemek amacıyla göğüs ve karın bölgenize bebe yağı sürmeyi ihmal etmeyin. 

Hamilelikte cilt bakımı için en çok özen gösteren bölgelerden biri de göğüslerdir. Şişen göğüsler çatlaklara sebep olur. Duştan sonra göğüslerinizi nemlendirin ve sarkmaları engellemek amacıyla günde 2 kez soğuk su ile yıkamayı ihmal etmeyin.  Makyaj yapmak bebeğinizin sağlığını etkilemese de kullandığınız ürünlerin doğallığına özen gösterin.  Hamilelikte cilt lekelerinin oluşumu artar. Cildinizi mümkün olduğunca güneşten korumaya özen gösterin. Cildinizi düzenli olarak her akşam temizleyin ve su bazlı kremler ile nemlendirin. Her akşam taze limon suyunu cildinize sürün ve oluşan lekelerin görüntüsünü düzeltmeye yardımcı olun. Dışarı çıkarken güneş koruyucu ürünleri kullanmayı unutmayın. 

Hamileyseniz ve dudaklarınız çatlıyorsa, 50 gram balmumunu bir kaba koyun. Ocakta eritin ve 200 gram susam yağını ekleyin. Bu karışımı düzenli olarak her gün dudaklarınıza sürün.

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)