Kabakulak Nedeni Belirtileri ve Tedavisi

0
143
Okuma

Çoğunlukla çocukluk çağında rahatsızlık meydana gelir. Kabakulak nedeni belirtileri ve tedavisi nasıl olmalıdır? Şimdi kabakulak rahatsızlığının belirtilerine bir göz atalım.

Kabakulak Rahatsızlığında İlk Belirtiler Nelerdir?

Rahatsızlığın temel belirtisi; iştahsızlık, ateş ve kulak altı bezelerinin şişmesi ve baş ağrısı olarak sayılır.

Daha Sonra Gelişecek Belirtiler Nelerdir?

İlk belirtiler dışında karın ağrısı, kusma ve menenjit bulguları ve erkek çocuklarda testis şişmesi de görülebilmektedir. Kabakulağın ilk belirtileri arasında ateş ve iştahsızlıktan sonra kulak arkasındaki bezelerinde şişmesi ile hastalık belirtileri tamamlanmaktadır.

Kabakulak Hangi Rahatsızlıklara Yol Açar?

Kabakulak rahatsızlığına sebep olan mikrop, kana girdiği zaman hemen yayılır ve diğer organlara da ulaşır. Daha sonra ulaştığı organlarda iltihaplanmalar meydana gelir. Beyin zarın ulaştığı zaman menenjit rahatsızlığına sebep olur. Bu durumda baş ağrısı çok şiddetli olur. Ense sertliği hissedilir. Bu durumda rahatsızlık görüldüğü zaman hemen uzman bir hekime başvurulması gerekir.

Kabakulak Teşhisi Nasıl Konur?

Uzman bir hekimin yapacağı fiziksel muayene sonucu hemen tanı konabilir. Tükürük bezlerinin şişmesi de aynı şekilde kabakulak olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda kanda bulunan antikor miktarına da bakılır. Miktarın çok fazla artması kabakulak tanısı için önemli bir bulgudur.

Kabakulak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kabakulak rahatsızlığında tedavi evde uygulanır. Hastalık belirtileri görüldükten sonra 15 gün sonra iyileşmeye başlar. Baş ağrısı için ağrı kesiciler, ateşi düşürmek için ateş düşürücüler kullanılarak tedavi edilir. Hasta kişi mutlaka yumuşak gıdalarla beslenmesi gerekir. Asitli gıdalardan kaçınmak gerekir. Rahatsızlık sırasında bol miktarda su içilmesi gerekir.

Kabakulak Rahatsızlığında Yayılma Nasıl Olur?

Kabakulak rahatsızlığı 5 ve 10 yaş arası çocuklarda görülmektedir. Fakat erkeklerde 20 yaş da da ortaya çıkmaktadır. En fazla kış aylarında görülür.

Kabakulak nedeni, belirtileri ve tedavisi : https://www.saglikkenti.net/kabakulak-nedeni-belirtileri-ve-tedavisi.htm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here