Kırışıklık Giderici Besinler

0
599
Okuma

Pürüzsüz pembe bir cilt her kadının hayalidir. Yıllar geçtikçe yaşlanmanın önüne geçilemiyor, beden ister istemez kırışıkları ortaya çıkarmaya başlıyor. Belli yaşlardan sonra yani metabolizmanın çocukluktaki gibi hızlı olmadığı dönemlerde kırışıklar bir şekilde artmaya başlayacaktır. Metabolizmayı çocukluktaki gibi olmasa da canlandırabilmek bile kırışıklıkların bir adım önüne geçme de ipuçları vermektedir.

Her daim canlı bir cilt için metabolizmayı hızlandırmaya dikkat edilmelidir. Ciltteki kırışıklarını önüne geçebilmek için, yeme ve içmeye dikkat edilmelidir. Çok yağlı ve tuzlu gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir. Yemeklere metabolizmayı hızlandırmak için baharatlar eklenmelidir. Baharatlar ile zenginleştirilmiş bir yemek tembelleşen metabolizmayı hızlandıracak, kan dolaşımını artıracak cilt kırışıklarının önüne geçmede etkili olacaktır. E vitaminin sayısız faydası vardır ki özellikle cilt için çok yaralıdır. E vitamini içeren besinler antioksidan bulundurmasından ötürü bedendeki serbest radikal adı verilen bileşenlerin cilde verdiği zararları en aza indirmektedir. Aynı şekilde güneşin zararlı ışınlarına karşı bir kalkan görevi görmektedir. vitamini bulunduran besinlerin başında; badem, fıstık, ıspanak, brokoli, sarımsak, kuru kayısı, mısır yağı, fındık yağı ve ayçiçeği yağı gelmektedir.

Ciltteki kırışıkları önlemek için sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Kolay bir şekilde hazmedilen sebzelerin birçoğu özellikle yeşil yapraklı sebzeler cilt dostudur. Yapıcı ve onarıcı özelliği bulunan proteinlerin cilt için yararları çoktur. Protein bakımından zengin olan; yumurta, balık, nohut, mercimek tüketimi cildin onarılmasına katkı sağlayacaktır. Et tüketiminde yağı alınmış ya da aza yağlı tüketmek cilt sağlığı için çok daha yararlı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here