Unutkanlığı Azaltmak İçin Öneriler

0
730
Okuma

Hepimizin sık sık başına gelen, bazen halt safhalara ulaşan unutkanlık önemli bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi, sadece basit bir yorgunluktan ibarette olabilir. Öncelikle bir hekime görünmenizde fayda var. Çoğu zaman psikolojik etkenlerden dolayı ve vitamin eksikliğinden unutkanlığımız artabilir.

Unutkanlığı azaltmak için çeşitli beyin egzersizleri yapabiliriz. Hafıza oyunları, yap-boz oyunu, bulmaca gibi aktiviteler hafızamızı güçlendirmemize yardımcı olur. Düzenli olarak bulmaca çözmeliyiz. Günde bir saat açık havada yürüyüş yapmalıyız ki zihnimizi boşaltıp rahatlatabilelim. Bazen zihnimiz gereksiz düşüncelerle haddinden fazla dolu olduğu zamanlarda unutkanlık artabilir.

Bol bol kitap okuyun.  okumak hafızayı güçlendirir. Özellikle beslenmenize dikkat etmelisiniz. Hafızaya iyi gelen besinler tüketmelisiniz ki unutkanlığı en aza indirgeyebilesiniz. Toksinlerinizden arınmanızda ve stresten olabildiğince uzak durmanız da  çok önemli bir noktadır. Unutkanlığa iyi gelen besinlerden bahsedelim;

  • Fındık ve cevizden her gün bir avuç yemeliyiz
  • Kereviz; sakinleştirici bir özelliği vardır ve aynı zamanda unutkanlığa ve hafızaya çok iyi gelen bir besindir
  • Ahududu
  • Haftada en az bir kez balık tüketin. Balık yağı takviyesinde alabilirsiniz.
  • Özellikle alkol ve sigaradan uzak durmalısınız. Çünkü alkol beyninizin gelişimine etki eder ve hafızayı zedeler. Bu nedenle unutkanlık had safhaya ulaşır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here