Zencefilin Faydaları Nelerdir

4
247
Okuma

Uzak Doğu’da yetişen küçük bir ağacın meyvesi olan zencefil, çok eski zamanlarda beri tıp alanında kullanılır. Zencefil kelimesinin Japoncada ki anlamı evrenin mucizesi anlamına gelir. Uzak doğu kültüründe yetişen birçok doktor hastalarına sık sık ilaç olarak zencefili önerdiği bilinmektedir.

Zencefil vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir besindir. %3’ü uçucu yağlardan oluşan zencefil bünyesinde ayrıca B3 ve B6 vitaminlerini bulundurur. Zencefilin içinde bol miktarda demir bulunurken kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum bakımından da oldukça zengindir.

Mineral bakımından oldukça zengin olan zencefilin insan vücudu üzerinde çok sayıda faydası vardır. Zencefil bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kış aylarında düzenli olarak zencefil çayı kullanımı bünyeyi birçok hastalık ve mikroba karşı dirençli kılmaktadır. Zencefil diyabet rahatsızlıkları içinde çok etkili bir besindir. Şeker hastalığı tedavisinde ve önlenmesinde kullanılır. Mide bulantılarına karşı etkilidir. Grip veya soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara zencefil iyi bir ilaç görevi görür. Zencefilin ağrı kesici özelliği de olduğundan ağrı kesici olarak da kullanılabilir. Boğaz ağrısı ve öksürüğün geçmesi için zencefil çayı oldukça faydalıdır. Zencefil karaciğeri korur. Zencefil tozu yumurtalıkta oluşabilecek kanser hücrelerine karşı etkilidir. Metabolizmayı hızlı çalıştırdığı için kilo vermede ve yağ birikimine engel olur. Migren ağrılarına da iyi gelen zencefil diş ve dişeti problemleri için ideal bir çözümdür.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here