Zencefilin Faydaları Nelerdir

Zencefilin Faydaları Nelerdir

Uzak Doğu’da yetişen küçük bir ağacın meyvesi olan zencefil, çok eski zamanlarda beri tıp alanında kullanılır. Zencefil kelimesinin Japoncada ki anlamı evrenin mucizesi anlamına gelir. Uzak doğu kültüründe yetişen birçok doktor hastalarına sık sık ilaç olarak zencefili önerdiği bilinmektedir.

Zencefil vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir besindir. %3’ü uçucu yağlardan oluşan zencefil bünyesinde ayrıca B3 ve B6 vitaminlerini bulundurur. Zencefilin içinde bol miktarda demir bulunurken kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum bakımından da oldukça zengindir.

Mineral bakımından oldukça zengin olan zencefilin insan vücudu üzerinde çok sayıda faydası vardır. Zencefil bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kış aylarında düzenli olarak zencefil çayı kullanımı bünyeyi birçok hastalık ve mikroba karşı dirençli kılmaktadır. Zencefil diyabet rahatsızlıkları içinde çok etkili bir besindir. Şeker hastalığı tedavisinde ve önlenmesinde kullanılır. Mide bulantılarına karşı etkilidir. Grip veya soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara zencefil iyi bir ilaç görevi görür. Zencefilin ağrı kesici özelliği de olduğundan ağrı kesici olarak da kullanılabilir. Boğaz ağrısı ve öksürüğün geçmesi için zencefil çayı oldukça faydalıdır. Zencefil karaciğeri korur. Zencefil tozu yumurtalıkta oluşabilecek kanser hücrelerine karşı etkilidir. Metabolizmayı hızlı çalıştırdığı için kilo vermede ve yağ birikimine engel olur. Migren ağrılarına da iyi gelen zencefil diş ve dişeti problemleri için ideal bir çözümdür.

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (4)
 • comment-avatar
  film izle 6 yıl

  Hasta olduğum zamanlar da bir tek zencefil ve limon kullanıyorum gerçekten bir çok hastalığa çok iyi geliyor.Güzel bilgi için teşekkürler

 • comment-avatar
  canlitv.me 6 yıl

  zencefil hiç sevmem ama bu kadar faydasını öğrendikten sonra her pazar alışverişimde alırım. emeğinize sağlık gayet güzel anlatmışsınız.

 • comment-avatar
  sinan 6 yıl

  zencefil cok faydalı hastalıkta birebir admin cok tesekkurler cok faydalı bir konu olmus zencefili soguk algınlıgında tek gecerim

 • comment-avatar
  mobil sohbet 2 yıl

  tesekurler efendım