Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Âdet sancısı yapılan araştırmalarda nerdeyse bütün kadınların kâbusudur. Ağrının nedeni âdet döneminde rahmin kasılmasına bağlı olarak rahme giden kan akımı ve aynı zamanda oksijenin azalmasıdır.

Çoğu kadın adet sancısı yaşar demiştik; fakat bu bazı kadınlarda o kadar şiddetlidir ki hayat çekilmez hale gelir. Âdet sancısı çekmese kader değildir. Beslenme ve bazı pratik tekniklerle ağrı azaltılabilir ve hatta yok edilebilir. Bu tekniklerden bazılarını şu şekilde açıklayabiliriz:

İlk olarak ısıtılan havlu alt karın bölgesine koyulur ve ısının etkisiyle kasılmalar azalarak ağrı hafifler. Sıcak içecekler, özellikle bitki çayları da ağrıyı azaltır. Öğünleri hafif tutmak ve az az yemek ağrının azalmasına etki eden bir başka husustur. Alt karın bölgesine masaj yapmak da yararlı olabilir. Bir yere uzanarak ayakları yüksekte tutmak da ağrıyı azaltır. Ağrılar şiddetlenirse sıcak bir duş almak da iyi gelecektir. Hafif bir yürüyüş, egzersizler ve kilolardan kurtulmak da ağrının azalmasında etkilidir. Âdet öncesinde ise fiziksel yorgunluğa neden olacak şeylerden kaçınmak gerekir. E vitamini, omega3 yağ asidi, çinko ve kalsiyum gibi minareller kasılmaları azaltarak sancıyı azaltır.

İlaç dışı yöntemlerin yeterli olmadığı durumlar olacaktır. Bu durumlarda ilk basamak ağrı kesicilerdir. Doktora göründükten sonra onun önereceği bir ağrı kesici kullanılarak sancı azaltılabilir. Bunun da yetmediği durumlarda ise ikinci basamak doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları ile de sonuç alınmamışsa 3 ay sonra ameliyat yapılabilir. İlk önce tıbbi olmayan yöntemler denenmeli ağrıda azalma görülmüyorsa tıbbı yöntemler kullanılmalıdır.

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)