Bademcik Şişmesi Ve Evde Tedavi Yöntemleri

Bademcik Şişmesi Ve Evde Tedavi Yöntemleri

Birçok kişiden bademcik şişmesi şikâyetini duyarız. Zaman zaman bizim başımıza da gelmiştir. Çok küçük bir rahatsızlık gibi görülse de tedavi edilmezse ve uzun sürerse daha farklı rahatsızlıklar oluşturabilir. Bademcik şişmesi denildiğinde soğuk bir şey yediğimiz için rahatsızlandığımız fikri gelir. Ancak durum tam da böyle diyemeyiz.

Bademcikler vücuda girecek mikroplara karşı direnç gösterirler. Boğazımızda mikroplar çoğaldığında bademciklerimiz de bu durumdan nasibini alır ve şişmeye başlar. Hatta bu boğazımızda küçük beyaz yaralar da görülebilir. Bademcik şişmesi sonucu boğazımızda yutkunurken acıma hissedebiliriz. Ateşlenme görülebilir. Yutkunurken de zorlanma hissedebiliriz. Bademcik şişmesi durumunda tedavi olarak genelde antibiyotikler kullanılır. Antibiyotiklerin vücuda ne kadar zarar verdiğini de biliyoruz. Bademcik şişmesini bitkisel yollarla nasıl tedavi edebiliriz biraz bundan bahsedelim.

Adaçayı birçok rahatsızlığa iyi geldiği gibi bademcik şişmesine de iyi gelir. Adaçayını demleyip belirli aralıklarla gargara yapabiliriz. Adaçayının içinde bulunan bir madde mikropların öldürülmesine yardım eder ve boğaz ağrısını azaltır. Bunu fırsat buldukça yapmak gerekir. Balın anti bakteriyel özelliği vardır. Mikropları öldürür. Boğazdaki mikropları öldürmek için de baldan yararlanabiliriz. Sıcak suyla balı karıştırın ve için. Boğazınızdaki ağrı azalmaya başlayacaktır. Eğer sigara kullanan biriyseniz, boğazınızda sorun varsa sigara tüketimini bırakmalısınız ya da en aza indirmelisiniz. Tuzlu suyla gargara yapmak mikropların ölmesinde yardımcıdır. Tuzlu su gargarasını da bu dönemde uygulayabilirsiniz. Sarımsak ve soğan doğal antibiyotik diye adlandırılır. Soğan ve sarımsağı da bu dönemde bol bol tüketebilirsiniz.

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)