Ağız Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

Ağız Kuruluğunun Nedenleri Nelerdir?

Ağız kuruluğu birçok insanın yaşadığı sorunlardan biri. Vücudumuzdaki hiçbir şey boşa değildir ve bizim önemsemediğimiz birçok şey vücudumuzun sağlığı içi önemlidir. Bunlardan biri de tükürüktür. Ağız kuruluğunun en büyük nedeni tükürüğün üretilememesi ya da az üretilmesidir.

Tükürük tükürük bezleri tarafından üretilir. Tükürükte bol miktarda su, enzim, anti bakteriyel bileşenler, mukus bulunur.  Ağız ve diş sağlığının korunmasını sağlar. Boğazın kayganlaşmasını sağlar. Ağız dokularının yumuşak kalmasını sağlayarak, mikropların yaşamamasını sağlar. Yemek yerken ağızda yiyeceklerin parçalanmasına yardımcıdır. Ağız kuruluğunda bu sağlık sistemi zarara uğrar. Diş çürükleri artar, sindirim zorlaşır.

Ağız kuruluğunun birçok nedeni görülür. Yaşam tarzının yanlış olması ağız kuruluğuna neden olabilir. Bu durumda ağız kuruluğuna neden olan etkeni bulup bunu düzeltmek gerekir. Ağız kuruluğunun bir nedeni de kullanılan ilaçlar ve bazı rahatsızlıklardır. Bu ilaçlar sürekli alınması gerekiyorsa ağız kuruluğu sorunuyla karşı karşıyasınız demektir.

Çay ve kahve tüketimi çok olanlarda, sigara ve alkol tüketiminde ağız kuruluğu görülebilir. Ağız kuruluğunu azaltmak istiyorsanız sigara ve alkol tüketimini azaltmalısınız. Aynı zamanda çay ve kahve tüketimini en aza indireceksiniz. Birden fazla ilaç kullanıyorsanız ve bu ağız kuruluğu yapıyorsa bu durumu doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz bununla ilgili bir çözüm bulacaktır. Kemoterapi ve radyasyon alan kişiler de ağız kuruluğu görülebilir. Ağız bölgesine bir darbe olduysa ve bu bölgede bir operasyon olduysa bu da ağız kuruluğuna neden olacaktır.

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)