Burun Kanaması Neden Olur ?

0
1.087
Okuma

Burun kanamasının birçok nedeni olabilir. Burun kanaması olduğunda çoğumuz endişe ederiz. Çok ciddi bir rahatsızlığın belirtisi diye düşünürüz. Bu sebeple kanadığı zamanlar da vardır ama hemen telaşa kapılmamak gerekir. Burun kanamalarının sıklığı, burundaki hangi bölümlerin kanadığı dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Burun kanaması burun içinde tahrişten dolayı olabilir. Sert bir cisim burna girdiğinde burnu tahriş eder ve kanama olur. Burun iç yapısında bir problem olduğunda burun kanaması görülebilir. Soğuk algınlığı, halsizlik durumunda da burun kanayabilir. Grip olduğumuz zamanlar burnu çok sıktığımız için burun kanamasına neden olabiliriz. Boğazdaki tahriş, çok ağır yapılan egzersizler burunda kanamaya neden olabilir. Tansiyon hastaları, şeker hastaları, damarlarında pıhtılaşma sorunu olanlar, kan sulandırıcı kullananlar burun kanaması sorunuyla karşılaşabilir. Yazın çok sıcakta dolaşmanın sonu da burun kanamasıyla bitebilir. Stres de burun kanamasına neden olan etkenlerdendir. Birçoğumuz stresli bir dönemde burun kanamasıyla karşılaşmıştır.

Burun kanaması kanser hastalığının belirtisi olabilir, yemek borusundaki, boğazdaki bir tümör nedeniyle kanama oluşabilir. Bu sizi hemen telaşa düşürmesin çünkü burun kanamalarının % 90 ı sıcak ve kuru hava, tansiyon yüksekliği, buruna darbe gibi nedenlerden dolayı meydana gelir. Burada dikkat edilmesi gereken burun kanamalarının sıklığıdır. Çok sık burun kanaması yaşıyorsanız doktora görünmenizde yarar var. Burun kanamasında akan kanın miktarı da önemlidir. Burun çok fazla kan biriktirebilen bir organdır ve burun kanamalarında çok kan akabilir. Bu duruma dikkat etmek gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here