Kol Ağrısı Çekiyorsanız Dikkat

3
154
Okuma

Vücudun en çok kullanılan, yorulan noktalarından biri kollardır. Gün içinde ağır kaldırma, yük taşıma, bilgisayar kullanma ve daha pek çok iş için kolların kullanılması gerekmektedir. Dolayısıyla gün sonunda en yorgun noktalar da kollar olmaktadır. El, bilek ve kol yorgunluğuyla ilgili şikâyeti çok olan kişilerin doktor muayenesini aklında bulundurması önemlidir. Bunun yanında kollar yalnızca çok çalışmaktan değil farklı hastalıklar nedeniyle de ağrıyor olabilir.

  • Kol Ağrısına Neden Olan Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu, bileğin ve kolun işlevselliğini kaybetmesine neden olan rahatsızlıktır. Median isimli sinirin bilek boşluğundan geçerken sıkışması sonucu oluşan sendrom, şiddetli ağrı ve zonklamaya neden olmaktadır.

Halk arasında hamarat kadın hastalığı olarak da bilinen sendrom, elini fazla kullanan bayanlarda daha sık görülmektedir. Bunun yanında romatizma ve şeker hastası orta yaşlı kişiler, Karpal tünel sendromuna daha kolay yakalanmaktadır. Kolun boyun bölgesine kadar ağrımasına neden olan bu sendrom gece atelleri ve ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. İyileşilmemesi durumunda ise cerrahi operasyon gerekmektedir.

  • Kol Ağrısına Neden Olan Kireçlenme

Kireçlenme, vücudun genelinde kendini gösterebilen yaygın rahatsızlıklardan bir tanesidir. Özellikle orta yaşlı olan kişilerde başlayan ve yaşlanmayla orantılı olarak artan bir hastalık olarak bilinmektedir. Kolun bilek kısmından başlayarak boyun kısmına kadar ağrımasına neden olan hastalık aynı zamanda bel ve sırta da yansıyabilmektedir.

Yaşam kalitesinde ciddi oranda düşüşe neden olan kireçlenme aynı zamanda kolun kullanılmasına da engel olmaktadır. Belirtilerden bir ya da birkaçı kendini gösterdiğinde zaman kaybedilmeden doktora gidilmesi önerilmektedir.

  • Kol Ağrısına Neden Olan Fıtık

Kol ağrısı, dönem dönem zorlama sonucu ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Bir süre ağrıdıktan sonra kendiliğinden geçen kol ağrımaları olduğu gibi; uzun süre kendini hissettiren ağrılar da olabilmektedir. Uzun süre geçmeyen ve zonklamayla beraber gece uykularını bölen ağrının nedeni fıtık olabilmektedir.

Boyunda ve omurga kemikleri arasında oluşabilen fıtık, uzun süre kolda kendini göstermektedir. Hastaların pek çoğu tahmin edemediği için zaman kaybedilebilmektedir. Fıtık, ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Bu nedenle doktora gidilmeli tedavi süreci başlatılmalıdır. Kol ağrısına neden olan fıtığın çoğunlukla fizik tedavi ile aşılabildiği bilinse de geçmeyen fıtıklarda cerrahi müdahale gerekmektedir.

3 YORUMLAR

  1. Muhasebe mesleğinde olmam ve çok sıklıkla bilgisayar başında olmam ve sürekli sabit kol olması nedeni ile kol ağrısını sıklıkla yaşıyorum. Yukarıda anlatıldığı gibi kireçlenme bile olmuş. Sürekli hareket ettirerek tedavi edilebileceğini öğrendim. Konu içeriği için teşekkürler.

  2. Olağan ihtimalleri sıralamanız çok güzel olmuş. Tabi ki bu tarz rahatsızlıklarımızda internet üzerinden araştırma yapıp bilgi sahibi olmak hoş ama konuyla ilgili doktora görünmeyi ihmal etmeyelim. Teşekkürler bu güzel yazı için.

  3. Kol ağrısını önemseyin Kolunuzu çarpmış incitmiş olabilirsiniz bunun sonucunda meydana gelen ağrı farklıdır. Fakat herhangi bir çarpma inciltme olmadığına eminseniz direkt doktora gidip film çektirmeniz gerekmektedir. Sebebi ise kol ağrısı önemli hastalıkların belirtisi olabilir örneğin. kalp krizi boyun fıtığı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here