Yağlı Ciltlere Nasıl Bakım Yapılır

Yağlı Ciltlere Nasıl Bakım Yapılır

Cilt problemleri farklı farklıdır. Kimi insan cildinin kuruluğundan ve pul pul dökülmesinden şikayet ederken, kimi insan cildinin yağlı oluşundan rahatsız olabiliyor. Yağlı cilde sahip olan insanların en büyük şikayetiyse tüm gün yağdan parıl parıl parıldayan bir cilt görünümü olmakta. Bu tür cilde sahip insanlar yer yer yüzlerine kuruyan bölgeler olsa dahi nemlendirici bakım kremi kullanamaz, fondöten gibi renk dengeleyici ürünlerden de kullanamamaktadırlar.

Sebum dengesizliği yaşayan, sebum salgısının aşırı salgılandığı yağlı ciltlerde en büyük problemlerden biri de cildi sürekli temiz tutamamaktır. İlaveten yağlı cilt temiz tutulmadığında; yağ bezeleri, ardı arkası kesilmeyen akne ve sivilceler güzelliğinizi gölgeleyecektir. Her şeyden önce kendinizi fresh ve taze hissedemezsiniz. Aslında cilt yaşlanmamak adına her zaman yağa ihtiyaç duyar ama ciltteki yağ fazlası da saydığımız bu tip sorunlara sebep oluyor maalesef.

Aşırı yağlı cilde sahip olmamızın bir nedeni hormonal değişiklikler olabileceği gibi, yanlış ürün kullanımı,  hava şartları,  sıcak ve nemli havalar, yediklerimiz –içtiklerimiz hatta ailesel gen faktörleri bile neden olabiliyor.

Yağlı Cilt Nasıl Arındırılmalı?

Sanılanın aksine yağlı bir cildiniz varsa sık temizleyici ürünler, aşırı alkol içeren ürünler kullanmamalı ve cildi ovalayarak aşındırmamalısınız. Kozmetik losyon seçerken alkol derecesi düşük ürünleri seçmeli ve su bazlı nemlendiricilere yönlenmelisiniz. Makyaj ürünü seçerken de aynı şekilde davranmalısınız.

Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı bir cildiniz varsa, sabah ve akşam günde 2 kez yüzünüzü temizlemelisiniz.  Salisilik asit / glikolik asit içeren temizleyicilerden kullanabilirsiniz. Ayrıca jel ve köpük ürünleri seçebilirsiniz. Yine temizlik konusunda yatıştırıcı toniklerden yararlanabilirsiniz.

Nemlendirici Kullanımı

Yağlı bir cildiniz varsa cildiniz zaten yeteri miktarda nem dengesini salıgılıyor demektir. Bu açıdan nemlendirici kullanmanıza gerek kalmaz. Ama yine de nemlendirici ürün ya da anti aging ürünler kullanmak istiyorsanız sadece kuru olan bölgelere sürmelisiniz. Örneğin bu konuda salatalık maskesi yapabilirsiniz. Yağsız ve ph derecesi yüksek su bazlı ürünler kullanabilirsiniz. Güneş kremi konusunda da aynı tercihleri yapmalısınız.

Kil, yağlı ciltlerin en iyi dostudur diyebiliriz. Kil cildinizi yağdan arındırarak matlaştırır ve gençleştirir. Bu yüzden yağlı bir cildiniz varsa gönül rahatlığıyla kil maskesi yapabilirsiniz.

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (5)
 • comment-avatar
  konuneydi.com 6 yıl

  Malesef yağlı bir cilde sahibim. Cilt bakımım için arayışa girmiştim ki bu makaleyi buldum. Teşekkürler en kısa sürede yazıda önerdiğiniz gibi kil kullanımına başlayacağım.

 • comment-avatar
  Ogrenci Kozu 6 yıl

  Yağlı cilt sorunından bende muzdarip oldum. Nemlendirici kullanmanın zararlı olacağını ve yan etki yapacağını yani ters tepeceğini düşünmemiştim. Hemen kullanmayı bırakacağım. Teşekkürler yazınız için.

 • comment-avatar
  elektronik sigaralar 6 yıl

  Daha öncede biryerde görmüştüm her cilt için uygun olmasada benim cildim için glikolik asit içeren bir temizleyici yardımı ile açıkcası uzun vadede güzel sonuçlar aldım .

 • comment-avatar
  Selin Bektaş 6 yıl

  Tavsiyelerinizi dikkate alarak sayenizde güzel sonuçlar aldım. Teşekkürler…

 • comment-avatar
  Kuru cilt 6 yıl

  Değerli tavsiyeler için teşekkürler, Kuru ciltler için de önerileriniz var mı?