Yağlı Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

0
1.438
Okuma

Saçlar kimimizin güzelliği kimimizin özgüvenidir. Ama her şeyden önce bizim bir parçamızdır. Saçlarda en sık karşılaşılan sorunlardan biri ise aşırı yağlanmalardır.  Bu yağlanma sebep genetik kaynaklı, hormonal bozukluklar, stres ve olumsuz hava şartlarıdır. Şunu da unutmamalıyız ki yağlı olan saç değil onu barındıran derimizdir. Derimizde ki yağın saçlarımıza dağılması ile saçlarımız yağlı bir görünüm alır.

Peki bu yağlı görünümden nasıl kurtulabiliriz. Unutmamamız gereken önemli şeylerden biri saç derimizi olabildiğince temiz tutmak. Ancak bu temizliği sıcak su ile yıkayarak değil de ılık bir su ve yağlı saçlara uygun bir şampuan kullanarak yapmalıyız. Bir diğeri ise derimize yapacağımız bir masajdır. Bu sayede kan dolaşımımız daha hızlı olacaktır. Saçımızı kuruturken de sıcak fön kullanmak yerine ya ılık bir fönle kurutmalı ya da kendi kendine kurumaya bırakmalıyız. Bir diğeri ise derimize bitkisel takviyelerde bulunmak, saç maskeleri kullanmak yada bitkisel şampuanlar tercih edilmelidir. Çünkü kimyasal bileşik bulunduran şampuanlar saç derimizi kurutur ve derimiz bu kuruluğu dengelemek için daha fazla yağ salgılar. Ayrıca saçımızı yıkadıktan sonra sirke yada limon suyu ile durulayabiliriz. Böylelikle derimizdeki yağ/asit oranı dengelenmiş olur. Dikkat etmemiz gereken diğer husus ise saçlarımıza şekil vermek için köpük veya sprey yerine jöle kullanmamızdır. Yağlı saçlar sık taranmamalı veya saçlalar çok fazla oynanmamalı. Çünkü bunları yaparak da salgı bezlerimizi harekete geçirmiş oluyoruz.

Yani saç köklerinize gereken özeni göstermiş olacaksınız. Böylece aşırı yağlanmanın önüne geçmiş oluruz. Saçlarımız artık kayış gibi ve yağdan parlamak yerine; yumuşak ve sağlıklı bir şekilde ışıltı kazanır. Tek derdimiz var kafanız rahat etsin yeter.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here