Adaçayının Faydaları

0
195
Okuma

Diğer ismi dişotu olarak da bilinen adaçayı bünyesinde birçok özellik barındıran bitkilerden biridir. Ilıman bölgelerde yetişen adaçayı 70-80 santimlik boya ulaşan bir bitkinin yapraklarıdır. Vitamin açısından oldukça zengin bir bitkidir. Bünyesinde birçok vitamin, yüksek miktarda potasyum, kalsiyum ve demir içerir. A vitamini bakımından oldukça zenginken C, K ve B6 vitaminlerini de barındırır.

En etkili sonuç için günde 1- 2 fincan tüketilmesi gereken adaçayı, bilindiğinin aksine faydaları daha fazladır. Stresi azaltan ve sakinleştiren içeceklerden biride adaçayıdır. Sinir sistemini rahatlatıcı etkisi olan adaçayı uyku problemlerinde de kullanılabilir. Depresyon konusunda etkili olurken günlük hayatta daha dikkatli yaklaşmak için zihni uyarır. Bu yüzden felsefe çayı olarak da bilinir.

Adaçayı, hafızayı güçlendirirken Alzheimer hastalığının önlenmesinde de oldukça etkilidir. Düzenli tüketim zihin ve beyin fonksiyonlarını güçlendirir. Günlük olarak tüketilen adaçayı kalp sağlığını korumakta yardımcı olur. Bronşit ve astım gibi rahatsızlıklarda gereksiz kasılmaları en aza indirir. Karaciğeri temizler. İdrar yollarının enfeksiyon kapması sonucunda oluşan rahatsızlığa adaçayı iyi gelir. Kadınların adet dönemlerinin daha kolay atlatılmasını sağlar.

Adaçayı dişeti iltihabı, ağız yaraları ve boğaz ağrıları için birebirdir. Aşırı terlemeye ve mantar enfeksiyonlarına karşı oldukça etkilidir. Kan şekerini düşürür. Diyabet rahatsızlıklarında faydalıdır. Vücudun zararlı toksinleri atmasında yardımcı olur. Bu sayede kan dolaşımı artarken selülit problemine karşıda etkilidir. Adaçayı hücreler içinde oldukça önemlidir. Hücre yenilenmesi sağlarken aynı zamanda hasarlı hücreleri de onarır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here