Cilt Türüne Göre Maske Tarifleri

Cilt Türüne Göre Maske Tarifleri

Her cilt tipinin farklı sıkıntıları vardır. Mesela yağlı ciltler sivilce ve siyah noktalardan muzdariptir ve bu cilt tipine sahip olan kişilerin fazla yağlardan ciltlerini arındırması gerekir. Bu sebeple cilt tipinizi bilmeli ve buna uygun bir şekilde maske hazırlamalısınız.

Yağlı Ciltler Nasıl Maske Hazırlamalıdır?

Yağlı ciltlerin en büyük problemi cildini fazla yağından arındırmaktır. Bu sebeple bu kişilerin hazırladığı maskelerde asla yağ bulunmamalıdır. Çünkü cilde verilecek olan bu fazlalık yağ daha fazla sivilce oluşmasına neden olur. Ayrıca bu kişilerin genelinde sivilce problemi vardır, kendilerine sivilcelerden kurtulmak için her çeşit maske hazırlayabilirler. Ayrıca bu kişilerin gün aşırı maske yapmasında bir problem yoktur. Yağlı cilde sahip olan kişilerin yaptıkları maskelerin ardından yağ içermeyen nemlendirici kullanmaları da şarttır. Eğer kullandıkları nemlendiriciler yağlı olursa ciltteki gözenekler maske sonrası açık olduğundan daha hızlı temas eder ve sivilcelenmeye sebep olur.

Kuru Ciltler Nasıl Maske Hazırlamalıdır?

Kuru ciltlerin genel olarak sorunları yoktur. Fakat cildi hem makyaj kalıntılarından hem de gün boyu maruz kaldığı kirlerden uzaklaştırmak için nemlendirmemiz şarttır. Bu sebeple kuru ciltlere sahip olan kişiler istedikleri maskeyi kullanabilirler. Fakat haftada 2 yahut da 3 kereden fazla maske yapmamalıdırlar. Ayrıca maske sonrası ciltleri ekstra kuruluk göstereceği için kesinlikle yağlı nemlendirici tercih etmelidirler.

Karma Ciltler Nasıl Maske Hazırlamalıdır?

En zor maske seçimi karma ciltler için diye düşünülür. Hâlbuki onlar için maske seçimi tamamen yağlı ciltli kişiler için maske seçimi ile aynıdır. Bu kişilerin yağlı olan bölgeleri çok sık sivilcelenme göstereceği için bu kişilerde maske sonrasında yağ içermeyen nemlendirici kullanmaya özen göstermelidir. Bu kişilerin yağlı ciltlere oranla dikkat etmeleri gereken tek şey maske yapım miktarlarıdır. Bu konuda onlarda haftada 2 ya da 3 kerenin üstüne çıkmamalıdır.

 

CATEGORIES
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)