Geğirmeye Bitkisel Tedavi

Geğirmeye Bitkisel Tedavi

Birçok insan konuşurken, yemek yerken, sakız çiğnerken, hatta şişeden su içerken bile havayı da yutmaktadır. Sodalı ve gazlı içeceklerin içilmesi durumunda da şişkinliğin giderilmesi için istenerek yapılan bir eylemdir.  Safra kesesi rahatsızlığı ve mide hastalıklarında ise geğirme daha çok olmaktadır. Geğirme bazı besinlerin sindiremeyişi yüzünden de oluşmaktadır.

Geğirmenin altında yatan sebep sindirim ile alınan hava ise bu durumda yemek yeme alışkanlığını değiştirmek gerekir. Çoğu zaman hızlı yemek yiyen ve bu arada da konuşan kişilerin daha yavaş yemek yemeye çalışmaları ve lokmalarını en azından 25-30 defa çiğnedikten sonra yutmaları hava yutmalarını engelleyeceği için hem şişkinlik hissi ile rahatsız olmayacaklar hem de geğirme eyleminin önüne geçmiş olacaklardır.

Gene asitli gazlı içeceklerin tüketilmemesi, tüketilmek isteniyorsa da ayran gibi, şişkinliğe neden olduklarından, tüketirken ağızda tutularak yutulmasına önem verilmelidir.

Gaz sorunu olan kişilerin karın bölgesine ısıtılmış bir havlu koyarak bu bölgeye hindistan cevizi yağı ile masaj yapıp gene ısıtılan havluyu koyup ayaklarını da yerden 30 santim kaldırarak dinlenmeleri kısa sürede rahatlamalarına sebep olacaktır.
Zencefilin birçok faydasının yanında gaz giderici özelliği de bulunmaktadır. O yüzden yemekten sonra, limona batırılan zencefil çiğnenmesi, ya da sıcak bir bardak suya konulan zencefil suyun ılınması sağlandıktan sonra içilmesi de geğirmeyi engelleyecektir.

Ekşi nar taneleri dövülerek suyu çıkartılır ve bire bir domates suyu ile karıştırılarak dinlendirilip sabah akşam ağza dolu dolu alınarak gargara yapılır.

CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)