Sistit Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
274
Okuma

Sistit birçok kadın için baş edilmesi oldukça can sıkıcı olan bir hastalıktır. Tatil dönemlerinde, stres ve regl dönemlerinden sonra sistit geçirme riski artar. Mesane yani idrar yollarında bakterilerin ortaya çıkması sonucu oluşan hastalığın birçok farklı nedeni ve etkisi bulunmaktadır.

Sistit Nedir?

Sistit alt veya üst idrar yolu kanallarında bakteri oluşması nedeni ile ortaya çıkan enfeksiyonun neden olduğu hastalıktır. Tedavi edilmesi şart olan bu hastalığın insan yaşamına oldukça ciddi etkileri bulunmaktadır. Genel olarak temizlik ve hijyen konuları nedeni ile ortaya çıkabilen sistitin bunun dışında da birçok nedeni olabilmektedir.

Sistitin Nedenleri Nelerdir?

Sistit kadınlarda genel olarak vajinal yoldan bulaşan bakteriler nedeni ile oluşur. Halka açık tuvaletler, havuzlar ve duşlar sistit kapmak için oldukça elverişli ortamlardır. Bu nedenle birden fazla kişinin kullandığı böyle alanlarda hijyene maksimum özen gösterilmelidir. Hijyen dışında fazla antibiyotik kullanımı da sistite yol açabilmektedir. Korunmasız cinsel birleşmeler de sistitin oluşmasına neden olabilir. Cinsel ilişkinin ardından ve öncesinden sık sık idrara çıkmak sistit riskini azaltmak için önemli bir yöntemdir.

Sistitin Belirtileri Nelerdir?

Sistitin en önemli belirtisi tuvalette yanma hissidir. Ayrıca hastalık boyunca sık sık ve az idrara çıkma görülür. İleri vakalarda ateş ve bitkinlik belirtileri takip etmektedir. Karın ağrısına neden olmasa da vajinal bölgede rahatsızlık hissi ve yanma sıkça görülen belirtiler arasında yer alır.

Sistitin Tedavisi Nedir?

Sistit tedavisi mutlaka bir uzman gözetiminde yapılmalıdır. Antibiyotik kullanımı ile giderilebilen bir enfeksiyon olduğundan hastalığın tedavisi esnasında antibiyotik kullanılabilir. Ancak hastalığın evresi ve hastanın durumuna göre doz ve miktar doktor tarafından doğru bir biçimde belirlenmelidir. Bunun dışında hastalık sürecinde bol su tüketmek idrar yollarındaki bakterilerin etkinliğini azaltmada yardımcı olmaktadır.

Sistitten Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Sistit bir kere başladı mı sık sık tekrar edebilen bir hastalıktır. Bu nedenle sistite yakalanmadan önce birkaç ayrıntıya dikkat ederek bu riskten kendinizi koruyabilirsiniz. Bu ayrıntılardan ilki tuvalet ve banyo konusunda gösterilmesi gereken hijyendir. Özellikle halka açık alanlardaki tuvaletleri mümkün olduğunca kullanmamalı ve kullanmanız gereken durumlarda hijyene mutlaka dikkat etmelisiniz. Çünkü sistite neden olan bakterilerin büyük çoğunluğu umumi tuvaletlerden bulaşmaktadır. Bunun dışında havuzlara girdikten sonra tamamen temizlendiğinizden emin olmalı ve vajinal temizlik için kimyasal maddeler kullanmamalısınız. Korunmasız cinsel ilişkiye girmekten kaçınmalısınız. Eğer korunmuyorsanız cinsel ilişkiden önce ve sonra bol bol su içmeli ve sıklıkla idrara çıkmalısınız. Bu şekilde vajinal temizlik sağlanarak sistit riski ortadan kaldırılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here