Topuklu Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Topuklu Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Kadınların kıyafetlerini tamamlayan en önemli parçalar ayakkabılardır. Bir çok ayakkabı çeşidinin aksine, önemli buluşmalarda ve özel gecelerde topuklu ayakkabılar, kadınların vazgeçilmezidir. Topuklu ayakkabı seçimi yanlış yapıldığı zaman gecenizi mahvedebilir, bel ve sırt ağrılarına sebep olabilir.

Bir ayakkabıdan ziyade aksesuar niteliğinde olan topuklu ayakkabıların yüzlerce çeşidi vardır.

Alacağınız topuklu ayakkabıda tercihinizi görünüşten önce konfordan yana kullanın. Unutmayın, topuklu ayakkabılar bütün bir gün ya da gece boyunca sizin ağırlığınızı taşıyacak olan ayakkabılardır.

Eğer topuklu ayakkabılarla daha rahat etmek istiyorsanız sizler için birkaç önerimiz var ;

  • Ayağınızın yapısına göre bir topuklu ayakkabı almalısınız. Taraklı bir ayağa sahip iseniz geniş ayakkabıları seçin.
  • Topuklu ayakkabıda dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise topuğun kalınlığıdır. Eğer ince topuklu ayakkabı alırsanız dengeyi sağlamada zorluk çekebilirsiniz. Denge konusunda rahat etmek istiyorsanız kalın topuklu ayakkabı tercih edin. Kalın topuklu ayakkabılar hem denge hem de öne yüklenmeme bakımından ince topuklu ayakkabıdan daha rahattır.
  • Optimum topuk boyu 5 – 6 cm’dir. Bunun dışında yapılacak topuk seçimleri sizlere yürürken rahatsızlık verebilir ve dengede durmanızı engelleyebilir.
  • Bilekten bağlanabilir olan topuklu ayakkabılar hem aksesuar bakımından daha şık gözükecek hem de daha iyi destek alıp dengede durmanızı sağlayacaktır.
  • Topuklu ayakkabılarda topuk yüksekliği arttıkça ayağın ön tarafına yapılan basınç da artacaktır. Sivri burunlu ayakkabılarda ayağın ön kısmına yapılan basınç daha fazladır. Bu yüzden topuklu ayakkabı seçerken burun kısmının sivri değil yuvarlak olmasına özel gösterin.
  • Günün çoğunluğunda araba kullanacaksanız yanınıza düz tabanlı bir çift ayakkabı almayı unutmayın. Hem ayaklarınızın dinlenmesi hem de güvenli bir sürüş için düz tabanlı ayakkabı ile araba kullanmak daha iyi olacaktır.
CATEGORIES
TAGS
Share This

COMMENTS

Wordpress (0)