Çoğalan Akneler İçin Tedavi Yöntemleri

0
248
Okuma

Ciltte tıkanan gözeneklerin yağ dokusu ve bakteriler ile birleşmesi soncu ortaya akneler çıkar. Aknelerin önlenmesi ve giderilmesi için ise en önemli işlem cildi temiz tutmaktır. Cildinizi düzenli bir biçimde temizleyerek ve nemlendirerek aknelerden kurtulabilirsiniz.  Ayrıca evde uygulayabileceğiniz maskeler de çoğalan aknelerinize çare bulabilirsiniz.

Cilt Temizliğini İhmal Etmeyin

Akne tedavisinde ilk adım cildi günlük olarak temizlemek ve bakterilerden arındırmaktır. Cilt tipinize uygun olarak seçeceğiniz bir yüz temizleme ürününü düzenli olarak kullanın. Eğer kozmetik bir ürün kullanmayı tercih etmiyorsanız kükürtlü sabun veya gülsuyu da kullanabilirsiniz. Gül suyunun cilt temizliğinde son derece etkili olduğu birçok çevrece kabul edilmektedir. Temizleme işleminin ardından akneler üzerine maske uygulayabilirsiniz.

Asidik Malzemeler İle Akne Tedavi Yöntemleri

Aknenin bakteriyel bir sorun olması yalnızca temizlik ile geçirmesine engel olmaktadır. Bu nedenle aknelerinizin üzerine limon veya elma sirkesi gibi doğal malzemeler uygulayarak bakteriyel alanın etkisini azaltabilir ve aknelerinizden kolayca kurtulabilirsiniz. Ayrıca limon suyu ile karıştırılmış maden suyu ile yüzünüzü yıkamak da akneli cildin yatışmasına yardımcı olmaktadır. Aknelerin üzerine olabildiğinde az fondöten uygulamalı ve cildin hava almasına izin vermelisiniz. Akneleriniz ile oynamamalı ve sıkarak onları yara haline getirmemelisiniz.

Akne Tedavisi İçin Aspirin Maskesi

Doğal yöntemlerin yanı sıra eğer giderilemeyen akneleriniz için aspirin maskesi uygulayabilirsiniz. Bir adet aspirini su içerisinde ezin ve aknenin üzerine uygulayın. Maskeyi kuruyana dek yüzünüzde tutun ve daha sonra ılık su ile yıkayın. Aspirinin akne içindeki iltihabı kısa sürede kurutarak ortadan yok olmasını sağlayacaktır. Eğer evdeki çözümler işe yaramıyor ve akneleriniz artmaya devam ediyor ise bir uzmana başvurabilir ve ilaç tedavilerinden faydalanarak aknelerinizden bir dermatolog gözetiminde kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here