Kadınlarda Aybaşı Sancısının Sebepleri

0
202
Okuma

Her kadının normal şartlar altında 27 günde bir yaşamış oldukları adet kanamaları kimileri için korkulu bir rüyaya dönüşür. Adetin başlamadan önce ya da başladığı ilk iki günü kapsayan dönemlerde meydana gelen ağrılar çoğu kadının zor günler geçirmesine sebep olmaktadır. Kadınlarda aybaşı sancısının sebepleri olarak bir çok farklı etmen sayılabilmekle beraber bu ağrıya neden olan etmenlerin yanı sıra ağrının geçebilmesi adına doğal yollardan yapılabilecek bir çok farklı yöntem de bulunmaktadır.

Adet Sancısının Nedenleri

Adet dönemleri başladığı zaman rahim içerisinde meydana gelen bu kanamanın kontrollü bir şekilde yapılabilmesi adına rahim bölgesinde daralma meydana gelir. Üretilen kimyasalların kasılmalara neden olması ile beraber adet sancıları meydana gelmektedir. Rahme giden oksijende ve kan akımında meydana gelen azalma ile beraber ağrıların şiddeti daha fazla hissedilebilmektedir. Rahim kasılmalarının adet gören her kadında farklı şiddetlerde meydana gelmesi üzerine pek çok durum ortaya çıkabilmektedir. Adet sancısını geçirmek için uygulanabilecek olan doğal yöntemler ile bu ağrılara son verilebilir.

Adet Sancısını Geçirme

Adet sancısını geçirmek için denenebilecek yollardan bir tanesi karnın alt kısmına koyulabilecek olan sıcak su torbasıdır. Aynı zamanda kış mevsimlerinde ayak altına da konulabilir. Sıcak bir yatağın içerisine girerek ve derin nefes alıp vererek vücudu gevşetme işlemi de adet sancısını geçirebilir. Bitki çayları tüketimini bu dönemde sık sık yapmak toksinlerin atılmasına yardımcı olur. E ve B vitaminleri ile magnezyumu yüksek besinlerin tüketimini yapmak adet sancılarına iyi gelmektedir. Çay, kolay ve kahve gibi gıdalardan bu dönemde uzak durulması tavsiye edilir. Spor, düzenli yürüyüş yapma ve egzersiz hareketlerini yapma gibi işlemler de adet sancısının daha hafif atlatılmasına yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here